FREE Shipping on Orders Over $99

Product Filters

Brands in This Category
Food Type
Time Estimates
Dietary Concerns
Total Calories
 – 
  • 1900
  • 1808200
Total Servings
 – 
  • 6
  • 5160

Calorie Calculator

Use the calorie calculator to determine how many calories you need in your food storage package. Add daily calories (i.e. 1800 calories per day) for adults, then children. Then choose the number of days below that you would like to be protected; the total calories will show below. Simply use the calorie slider above to find packages that meet your requirements.


Add Calories for Adults
 
1.
2.
 
Total Calories for Adults:
Add Calories for Children
 
1.
2.
 
Total Calories for Children:

Calories per Day:

Number of Days:

Calories Needed:

Survival Food 101 Tutorial: Click Here!


 
1. The Philosophy of Buying Food Storage.
(If you skip the other sections, read this one)

Keeping Everyone HonestI promise that I won't waste your time in this tutorial by trying to convince you to buy food storage. You're already here and reading this, which means that you have probably already concluded that it's smart to have some food storage around the house.

However, I do need to "set the stage," so to speak, in order to make my point. Please bear with me ...

There is a certain "mind-set" you should have when approaching the food storage buying decision, and grasping that philosophy is probably the most important aspect to getting your best deal when buying food storage.

Think about this, twenty five years ago a gallon of milk cost 50 cents. Compare that to a gallon of milk today that costs $3.50 or more. Your grandparents could never have imagined spending that much money for a gallon of milk. Much like we have a hard time imagining having to pay $7.00 or more for a gallon of milk twenty five years from today, but it is a reality.

So, if you spend $400 on food storage today, how much will that food be worth in twenty five years? Probably almost twice its value, that is if the food is edible. If the food is inedible, then it's worth nothing.

To a degree, food storage can be generalized into two categories:

  • The kind of food storage you want to eat, Or
  • The kind of food storage you hope you never have to eat.

The two are easily distinguished. The first being the food storage with the higher price, and the second is the one that makes you ask yourself, "why is this so cheap compared to the other brand?" The rock-gut brands usually advertise their packages slightly over half the price as the better known name brands.

Cheap food storage tastes bland at best, and nasty on average. Imagine Lipton's Cup-O-Soup with less flavor wrapped into mylar bags. Now imagine how that food will taste when it's 25 years old. I'll give you a hint, not good. Yes, it will save you in an emergency, but you will not eat it unless you have to eat it.

For this reason, when I am asked "which food storage company should I buy," I tell people to buy the food that looks and tastes the best to to them, regardless of the price. Well of course I'm going to say that, I'm in the business of selling food storage, right? Fair enough, but follow my reasoning for just a minute.

The fact is: you will (try to) eat your food storage before you die, or you will die before you eat your food storage. This is the foremost thing that should be on your mind when buying food storage.

The vast majority of us buy food storage with the mind-set that it will never be used, which simply isn't true. This thought process has the tendency to have us gravitate towards the cheapest lesser known off-brands.

Ask yourself, if I invest hundreds, or thousands of dollars into food storage today; am I going to simply chunk it into the garbage on year 25? Of course not, you will eat it. That is unless you open it and it's nasty or inedible, or you're dead.

Fast-forward twenty five years from today. The $300 that you spent on the cheap off-brand food will most likely go into the garbage and your $300 is gone. Alternatively, had you spent $400 on quality food, that tastes good, you will have saved over $500. This is because your food storage is now worth an estimated $800, PLUS you can actually eat it as part of your regular diet!

The long-winded lesson being: If you buy food storage that you really want to eat, as opposed to the food storage that you hope you never have to eat, you will not lose one penny. In fact, you will have saved money.

 


 

1. Be Skeptical of Time Estimates and Servings.

Serving sizes are probably the biggest problem, other than quality, that you will encounter. Serving sizes are subjective and differ greatly from company to company. Food producers have been playing hard & fast with portion sizes and servings since they figured out how to package and market food products; long-term food producers are no different.

Keeping Everyone Honest

Smaller portions equal lower costs, which means that they can sell their "xxx serving bucket" for less money than their competitors can. Then, all they have to do is market their product by the servings (i.e.1500 Servings for $999) instead the actual contents of the package because the lower priced packages always win in this scenario.

If you buy food storage packages that are advertised by the "serving" you will most likely get too little food and spend too much money. Each food supplier and retailer has a totally different idea about how long their food storage should last the "average person."

If you buy food storage based on the time recommendation (we actually offer this option) you will most likely burn through your supply much sooner than their recommendations unless that company lists calorie counts to prove their claims. If you are looking at food storage that does not list the total calorie count, you are paying too much.

 


2. Who is This Company?

If you haven't heard of the brand, it's probably for a reason. There are only a handful of true-blue freeze dried food producers. The rest are simply companies that "white label" their chosen brand names through mass dehydrated food producers.

Keeping Everyone Honest

These companies are marketing companies masquerading as a food company. If you read our blog you will see that we are no fan of these types of companies. They buy their ingredients from the cheapest sources, who use overseas suppliers and then have their products assembled in a thin mylar bag and throw in an oxygen absorber.

These companies could care less about the quality of their product or your satisfaction. 98% of all companies selling food storage have been in business for less than 10 years, 95% less than 5 years. So, how do they really know that their product will be edible in 25 years? Will they be in business in 25 years?

If you pick one of these companies, do your homework on who produces their food for them. Seriously, this is a HUGE problem in the industry. Many brands open to sell "cheap food storage" then simply change their name when bad reviews and customer complaints mount.

Here at survivalist 101 we carry a microcosm of all of the different brands that you will find on the market. Wise, Legacy, Mountain House and Alpineaire are representative of ALL the different survival food manufactures you will find on the market today. You may find food storage that is packaged and sold differently, but that's about all.


3.Compare Calories.
Keeping Everyone Honest

How often do you eat the recommended servings on the food that you prepare right now? If you're like me, not very often. So, it goes to reason, if you buy your emergency food storage by the serving, should you ever need it, someone is going on a diet, or you are going to burn through your food preps much quicker than you had anticipated.

Think about this, when you buy groceries, do you buy food based on how many servings each product has, or do you buy the amount of food that your family actually eats?

Calories do not lie, marketers do. If you compare the total amount of calories that you are buying in each package you will be able to accurately judge how long your food storage will last and better compare the true cost of the food. Do not buy a food storage package that does not list the total calories for that package! We get into this in detail below.

Once you've established that there are enough calories for your family in an emergency food, the next step is to make sure that the calories are good calories and not just fillers. Some ready made food storage packages are advertised as having 400 calories per serving, but then the majority of the calories come from things like drinks and desserts packed with sugar, or filler foods like shortening and butter.

Cheap fillers like these will not sustain a person or family in an emergency situation. It's better to look for calories that are made from real food that is nutritious and calorie-dense all on its own. One of the reasons we carry the brands we do here at Survivalist 101 is because they offer a good caloric mix in their packages and do not use the the tricks and tactics we just mentioned.


 

Calorie Calculator

Add Calories for Adults
 
1.
2.
 
Total Calories for Adults:
 
Add Calories for Children
 
1.
2.
 
Total Calories for Children:
 
 

Calories per Day:

Number of Days:

Calories Total:

How Much is Enough?

The American Council on Exercise gives a simple formula to calculate roughly how much an average person needs to survive: Adult males should multiply their weight by 12; Adult females should multiply their weight by 11.

So if you are an adult female and weigh 140 pounds, your bmr would be roughly 1540 calories per day. Keep in mind that this formula calculates the amount of calories a person would need just to survive in his/her current state while performing no physical labor.

In a true emergency situation, you may have a much greater need for calories because of the extreme physical exertion and high stress that may be involved. The bmr is only a starting point. It is a good idea to gather at least that many calories for the people in your family and then work up from there.

A good goal is to shoot for 2000-2500 calories per person. Once you figure out how many calories your family will need in a day, you then need to decide how many months' worth of food you will stock up on.

To some extent this time period is dictated by personal preference. Obviously, the longer period of time you are supplied for, the better, but most people can't afford to go out and buy a year's worth of food right now.

The best recommendation is to start where you can. Build up a three- month supply first. Once you have this, work up to a six-month supply, then a year. Keep your food storage supply as big as you want it to be to feel safe and able to provide for your own in a disaster.

<<< Use The Calculator On The Left to calculate your family's daily caloric intake; as well as a total caloric count for a specific time frame. (e.g. 7 days, 30 days etc.) Once you have that number, simply use the filter in the left menu "Shop Calorie Ranges" to find food storage packages that meet your needed calorie count. Buying food storage doesn't get any more exact or easier!




Survival Food

1 2 3 4 »
1 2 3 4 »